Iron Man 3 i żelazna Danuta Szaflarska w najnowszym FILMIE

150x110

Kolejna część przygód Iron Mana ma wszelkie szanse, by popularnością pobić nie tylko poprzednie epizody, ale również film „Avengers” – najbardziej kasową produkcję komiksowego uniwersum wydawnictwa Marvel. W majowym wydaniu  magazynu FILM rządzi Iron Man 3.

Ponadto w najnowszym numerze FILM-u: nieustająco młoda i gniewna Danuta Szaflarska oraz Wielki Gatsby  i ekranizacje kultowych powieści.

Sukces ma zapewnić nie tylko dramatyczny scenariusz (czy to koniec Iron Mana?) i dizajnersko-gadżeciarski rozmach (wielka armia Iron Manów!), ale przede wszystkim posiadacz najbardziej szelmowskiej twarzy w Hollywood. Robert Downey Jr ponownie wciela się w genialnego utracjusza Tony’ego Starka. Na polskie ekrany film wejdzie 9 maja, niespełna miesiąc po światowej premierze. Tymczasem ruszyła już promocja filmu, do której tradycyjnie w przypadku tego typu produkcji zaprzęgnięto zabawkowego potentata, czyli Hasbro. Pretekst do produkcji tzw. action figures jest w tym wypadku doskonały, bowiem w filmie pojawia się aż blisko czterdzieści nowych odmian pancerza Iron Mana! Do akcji dołączył inny gigant, Lego, który od czasów współpracy z Lucasfilm (świetne zabawki ze świata Star Wars) regularnie wypuszcza  serie poświęcone przygodowym blockbusterom. Czy to infantylizacja serii? To raczej działa w drugą stronę, bo kto z trzydziestolatków nie chciałby czasem obudzić w sobie małego chłopca, któremu świecą się oczy na widok zestawu klocków z figurką jego ulubionego superbohatera? Wszystko o trzeciej części Człowieka z Żelaza – w najnowszym wydaniu magazynu FILM. 

Na łamach FILM-u także kobieta z żelaza, bohaterka pierwszej okładki FILM-u, laureatka specjalnej Złotek Kaczki 2012 za całokształt twórczości – Danuta Szaflarska. W młodości pragnęła zostać lekarzem. Do szkolnego kółka teatralnego przyjął ją nauczyciel, ponoć po tym, gdy usłyszał, jak odmawia pacierz. Przez lata grała raczej w teatrze niż przed kamerą. Role wybierała starannie. Odrzucałam na przykład wszystkie harlequiny. Bo to grafomania do sześcianu. Ale jeśli rola była ciekawa, brałam nawet małe epizody. Bardzo je lubię, bo w paru zdaniach trzeba pokazać całego człowieka. To jest prawdziwe aktorskie wyzwanie. Na przykład Janek Rybkowski obsadził mnie w rolach charakterystycznych i przez to ciekawych – mówi w wywiadzie dla miesięcznika FILM. Podkreśla też, że doskonale jej się współpracuje z Dorotą Kędzierzawską. Wkrótce na ekrany wejdzie jej filmowa biografia „Inny świat”. Tylko Dorota mogła mnei przekonac, ze to nie będzie okropność(…) Kto wytrzyma półtorej godziny gadaniny jakiejś staruszki  - anonsuje z właściwym sobie dystansem Szaflarska. Wywiad z Danutą Szaflarską – w najnowszym  wydaniu magazynu FILM. 

 

FILM  zapowiada też ekranizację „Wielkiego Gatsby’ego” Francisa Scotta Fitzgeralda. Powieść oparta jest na biografii autora, a jego życie to doskonały materiał na film. Wielu już zresztą próbowało zaadaptować je na potrzeby sztuki. Były i japońskie musicale, i biopiki z Jeremym Ironsem. Czy najnowszy „Wielki Gatsby”, który otworzy tegoroczny festiwal w Cannes, będzie wreszcie pierwszą udaną adaptacją słynnej powieści Fitzgeralda? Reżyser Baz Luhrmann zgromadził czwórkę świetnych aktorów, w roli głównej obsadził Leonardo  DiCaprio. Z wykreowaniem ducha epoki jazzu, gangsterów i prohibicji ktoś, kto nakręcił „Moulin Rouge!”, też nie powinien mieć problemu. Przeszkoda jest jedna, ale podstawowa – jak wiarygodnie pokazać Gatsby’ego, wielką enigmę, człowieka, który wydaje  się, że spadł z księżyca, jak doprowadzić do tego, by widz uwierzył w jego szalony, dziecinny projekt? „Bohater amerykańskiego koszmaru”, czyli kim był Gatsby – w najnowszym wydaniu magazynu FILM.

 

FILM zauważa też, iż istnieje niebezpieczeństwo, że „Wielki Gatsby” okaże się filmem... małym. Takie obawy rodzi już zwiastun dzieła Baza Luhrmanna. Czwarta w historii adaptacja słynącej z elegancji powieści Fitzgeralda przypomina rozbuchany klip Beyoncé. Literacki klejnot na ekranie lśni blaskiem tandetnej podróbki Na polskim podwórku równie ryzykowny wydaje się pomysł adaptacji „Złego”. O przeniesieniu na ekran powieści Leopolda Tyrmanda choć raz w życiu przebąkiwał bodaj każdy liczący się polski twórca. Od słów do czynów postanowił przejść dopiero Xawery Żuławski. W Wywiadach jednak niepokojąco dużo miejsca poświęca potrzebie „unowocześnienia” powieści i dostosowania jej do wymagań współczesnego widza. Czy na pewno jednak potrzebujemy „Złego”, w którym nieśmiertelny jazz zostanie zastąpiony przez miałki pop, a kwiecista fraza Tyrmanda zamieni się w dresiarskie esperanto – czyli o niebezpieczeństwach ekranizacji wielkich powieści – w majowym FILMIE.

 

Do części nakładu najnowszego wydania magazynu FILM dołączone są dwa filmy na DVD. „Milczenie” to psychologiczny thriller z udziałem Andy’ego Garcii i Vincenta Kartheisera. W „Odwrócić przeznaczenie”, filmowej przypowieści składającej się z czterech nowel, z których każda ilustruje jedną z cech ludzkiej egzystencji, możemy zobaczyć m.in. Kevina Bacona, Brendana Frasera, Andy Garcię, Foresta Whitakera i Julię Delpy.

Nowy FILM w kioskach od wtorku, 30 kwietnia. Cena magazynu wynosi 6,99 zł w wersji bez płyty, wydanie z płytami DVD – 9,99 zł.

Redaktorem naczelnym magazynu FILM jest Tomasz Raczek – krytyk filmowy, publicysta, wydawca oraz autor programów radiowych i telewizyjnych. FILM to najstarszy polski magazyn poświęcony tematyce kina i filmu. Ukazuje się od 1946 r. Zawiera aktualne informacje na temat premier filmowych, branży oraz sylwetek twórców produkcji kinowych i telewizyjnych. Od przeszło pół wieku FILM jest również organizatorem jednego z najbardziej prestiżowych plebiscytów w świecie polskiego kina - Złotych Kaczek.

Miesięcznik FILM jest także dostępny w aplikacji Kiosk WPROST dla urządzeń mobilnych:

AppleStore (iOS) - https://itunes.apple.com/pl/app/wprost-kiosk/id459708380?mt=8

GooglePlay (Android)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.paperlit.android.wprost#?t=W251bGwsMSwxLDIxMiwiY29tLnBhcGVybGl0LmFuZHJvaWQud3Byb3N0Il0.

 

E-wydanie można kupić u dystrybutorów e-prasy:

e-Gazety: http://www.egazety.pl/point-group/e-wydanie-film.html

e-Kiosk: http://www.e-kiosk.pl/index.php?page=issue&id_issue=29322

 

FILM na Facebooku - http://www.facebook.com/MiesiecznikFilm

FILM na Twitter - https://twitter.com/MiesiecznikFilm